Dzīves stāsti
Mēs piedāvājam Jums iepazīties ar dažiem un dažādiem dzīves stāstiem. Varbūt projekta dalībnieku pieredze palīdzēs Jums pieņemt kādu svarīgu lēmumu, vai Jūs atradīsiet šeit savus domubiedrus.

Ja Jūs gribat pastāstīt par sevi vai izpaust savu viedokli par izlasīto, lūdzam Jūs atsūtīt mums savus stāstus vai komentārus:
pa faksu: 7334350
pa e-pastu: karina.guzuna@rms.lv
vai pa pastu uz adresi:
Rīgas Menedžeru Skola
Elizabetes iela 45/47
Rīga, LV-1010


Šeit ir projekta dalībnieku dzīves stāsti:

Jelena Brjanceva, 61 gads, dzīvo un strādā Rīgā
NN, 63 gadi, dzīvo un strādā Rīgā
NN, 62 gadi, strādā Rīgā, dzīvo Jūrmalā
NN, 55 gadi, dzīvo Rīgā
Стелла Стилве, 54 года, живет и работает в Риге

Jelena Brjanceva
61 gads, dzīvo un strādā Rīgā

Manas dzīves lielāka pārmaiņa notika 1995. gadā, kad es pārstāju strādāt Latvijas Radio un sāku strādāt savā firmā, var teikt, „uz pilnu slodzi”, jo pirms tam tas bija papildu pelņas veids. Man bija 49 gadi. Mūsu valstī tas ir vecums, kad darba devēji negrib pat sākt runāt ar tevi. Drīz man būs 61 gads, un, domājot par vēl kādu grozījumu varbūtību, mani pārņem šaubas. Nē, diez vai es uzdrošināšos.

Kaut gan viena mana paziņa 50 gadu vecumā aizbrauca uz ASV, apprecējās, un tagad viņa ir universitātes piecdesmit sešgadīga studente. Es zinu arī vairākus cilvēkus pirmspensijas gados, kas brauc uz Īriju vai Angliju un tur strādā, arī pensija viņiem būs daudz labāka, salīdzinot ar pensijām Latvijā. Bet viss ceļš bija tāds.

Esmu zviedru valodas tulks. Mācījos Ļeņingradā. Tajā laikā zināmā mērā palīdzēja vecāki: materiāli, kamēr biju studente; arī pēc atgriešanās Rīgā kādu laiku dzīvojām pie viņiem. Vīra māte arī ņēma dalību: kamēr mēs ar vīru mācījāmies un dzīvojam kopmītnē, kur turēt bērnus bija aizliegts, meita dzīvoja pie vīra mātes Viborgā. Pēc mācībām strādāju vairākās vietās, bet visilgāk strādāju Latvijas Radio, kur vadīju raidījumus zviedru valodā, biju redaktore un programmu vadītāja.

1989. gadā, kad atļāva dibināt kooperatīvus, mēs ar kolēģiem tādu nodibinājām, un es tur strādāju kā zviedru valodas skolotāja un tulks. Šajā projektā neviens mums nepalīdzēja, visu darījām paši un sākam no nulles. Toreiz bijām samērā jauni un par pensiju vēl nedomājām, tomēr gribējām papildus pelnīt naudu.
Tagad es saprotu, ka labs darbs šodien - tas ir laba pensija rīt; labs dzīvoklis, par kuru viņš varētu maksāt bez problēmām; iespēja ārstēties, ja ir tāda vajadzība; iespējas pavadīt brīvo laiku, piedalīties tūrisma braucienos, arī uz ārzemēm, kā to dara, piemēram, pensionāri Zviedrijā.

1995. gadā Latvijas Radio vadība nolēma likvidēt redakciju, kas raidīja zviedriski, un no tā laika strādāju tikai savā firmā, kas no kooperatīva pārveidojas SIA „SWELAT”. Pēdējos 4 gadus es esmu ne tikai firmas līdzīpašniece un tulks, bet arī vadu firmu un esmu valdes priekšsēdētaja. Mūsu uzņēmumā agrāk bija samērā liels personāls, bet ar katru gadu strādāt ir grūtāk, jo ir liela konkurence un nav nekādas palīdzības no valsts (mūsu firmā varam tikai „savilkt galus”), tāpēc tagad ir tikai viens cilvēks, kas strādā ofisā (es pati, valdes priekšsēdētāja), ir arī grāmatvede uz pusslodzi. Visi tulki ir ārštata darbinieki.

Es pati šā gada maijā varu doties pensijā, bet šaubos, ka tā būs tik liela, ka varēšu mazāk strādāt. Kaut arī atzīstu, ka darba dēļ pamaz laika veltīju ģimenei (jau sen esmu šķīrusies), sazināšanās ar meitu un tagad ar mazbērniem.
Starp citu, Zviedrijā pirmspensijas gados cilvēkiem bieži piedāvā palikt strādāt sava darba vietā uz 50 % slodzi, bet saņemot 80 % no algas. Tiesa, viņiem algas ir normālas, ar tiem 80 % var normāli dzīvot. Ka vadītājs, es labprāt pieņemtu darbā pirmspensijas vecuma cilvēkus, jo viņiem ir liela pieredze un lielāka atbildības sajūta. Ja cilvēki tādā vecumā varētu saņemt atbalstu no valsts un uzsākt savu uzņēmējdarbību, tas ir tikai labi un pozitīvi.


NN
63 gadi, dzīvo un strādā Rīgā

Esmu dzimis XX gadsimta 50. gados Padomju Latvijā. Tas bija laiks, kad domas par to, ka varēsi palikt bez darba, vispār neeksistēja. Vajadzēja izvelēties tikai ceļa sākumu - profesionālo jomu - un tālāk viss ir skaidrs, par tevi valsts parūpēsies. Atkarīgi no izvelētās profesijas, priekšā bija divas taciņas: skola – arodskola – prakse – darbs vai skola – augstskola - prakse – darbs. Darbu pat meklēt nevajadzēja, jo bija kadru sadale, kas daudziem nepatika, bet mani pilnīgi apmierināja. Abu taciņu beigās spīdēja „pelnīta atpūta”, kad varēsi nestrādāt, audzināt mazbērnus, dzīvot dzīvoklī (kuru, kamēr strādāsi, dabūsi no valsts), ārstēties par valsts līdzekļiem un kopt puķes nopelnītās sešās hektārā simtdaļās. Tā dzīvoja mani vecāki, tā tika uzskatīts par pareizo PSRS pilsoņa dzīves ceļu un tā arī es grasījos dzīvot. Bet dzīvē viss notika citādāk.

Man šķita, ka pirmais un galvenais, kas bija prasīts no manis, lai nodrošinātu savu nākotni - ir labi mācīties. Tā es arī darīju. 8. klasi pabeidzu ar teicamām atzīmēm, pēc tam iestājos elektromehāniskajā tehnikumā. Izvēli noteica manas intereses un dotības, nevis domas par materiālo izdevīgumu. Pēc tehnikuma aizgāju uz Latvijas (tajā laikā, Valsts) universitāti uz Fizisko-matemātisko fakultāti. Tur arī visu laiku un visas spējas veltīju mācībām. Tas bija iespējams, jo studijas augstskolā bija bez maksas un vecāku algu un manas stipendijas pilnīgi pietika, lai izdzīvotu. Pēc universitātes viss gāja kā nākas: apprecējos, sāku strādāt vienā no lielākiem valsts uzņēmumiem - „Alfā”, piedzima dēls, saņēmām dzīvokli, piedzima meita. Runājot par pensiju, nevaru pateikt, ka mēs par viņu īpaši raizējāmies, drīzāk gaidījām ar iekšēja miera sajūtu.

„Alfā” es nostrādāju 20 gadus, biju vadošais inženieris. Viss sagrozījās „perestrojkas” laikā un sabruka kopā ar PSRS. Sieva pirmā zaudēja darbu, bērni vēl mācījās, man nācās meklēt iespējas pelnīt papildus – strādāju par naktssargu. Ar kārtējo „Alfas” štatu samazināšanās vilni atlaida arī mani. Kļuva pavisam grūti. Pazuda pamats zem kājām. Bija skaidrs, ka dzīvot pēc vecajām vērtībām vairs nav iespējams, bet kā dzīvot „pa jaunam” neviens nevarēja iemācīt. Radikālai profesijas maiņai un pārmācībai nebiju gatavs: no vienas puses, tam nebija naudas; no otras – nevarēju samierināties ar to, ka man – cilvēkam ar augstāko izglītību, sarkano diplomu un lielu darba pieredzi savā profesijā – tagad vajag to visu aizsvītrot un sākt no jauna. Ilgi nevarēju arī apjēgt, ka uz valsti cerēt vairs nevar; viss ir atkarīgs tikai no manis, bet es tāds, kāds esmu, jaunajos apstākļos nevaru savai ģimenei nodrošināt ne tagadni, ne nākotni.

Gan es, gan sieva daudzas reizes mainījām darba vietas. Kārtējā bezdarba periodā caur paziņu uzzināju, ka Lattelekomā ir vajadzīgs sētnieks. Es aizgāju, atnesu savu CV. Kadru nodaļas vadītāja to izlasīja un pajautāja: „Vai Jūs negribat nākt pie mums par elektromehāniķi?” Tā es, var teikt nejauši, sāku strādāt Lattelekomā, kur nostrādāju jau 14 gadus. Ko es domāju par savu pensiju? Tā nebūs liela, kaut arī vienmēr strādāju oficiāli.

Pārdzīvojot tik krietnas pārmaiņas savā dzīvē, esmu sapratis, ka cilvēkam jābūt lokanam, jo dzīves apstākļi var mainīties un ir jāmāk tiem pielāgoties. Var būt, ja savā laikā es būtu aktīvāks, gatavs grozījumiem un ar lielākām ambīcijām, kā tas ir prasīts tagad, man būtu vairāk drošības sajūtas. Mūsdienās vispār no cilvēka prasa daudz vairāk nekā agrāk, jo pati dzīve attīstās daudz ātrāk. Žēl tikai, ka šajās sacensībās ar laiku manas paaudzes pārstāvjiem (man palika 4 gadi līdz pensijai) uzvarēt ir ļoti grūti…


NN
62 gadi, strādā Rīgā, dzīvo Jūrmalā

Свой рассказ я хотел бы начать с девиза, который сопутствует мне всю жизнь «Никогда не унывай!» Мне уже 62 года, но я продолжаю поиски себя в разных сферах и не останавливаюсь на достигнутом. Я не очень хорошо владею компьютером, поэтому под мою диктовку, пишет моя однокурсница. Удивились? Я студент нескольких заграничных университетов, где дистанционно изучаю философию и историю на английском языке.
Кстати, английский я выучил самостоятельно, точнее вспомнил выученное мною в университете.
И так, свою карьеру я начал на производстве, куда пришел по окончанию школы. Несколько лет отработал на заводе, стоя у станка и изготавливая какие-то тогда не понятные мне детали. В то время я мечтал о поступлении в университет и о большом спорте (я занимался вольной борьбой), но приходилось решать насущные проблемы при помощи работы. Потом была армия…теплые воспоминания, но не для этого рассказа. Однако служба в армии давала свои преимущества, и я без проблем смог поступить в Технический университет со стипендией. Окончив университет, я начал работать в радиотехническом техникуме, где поднялся по карьерной лестнице от простого преподавателя до одного из руководителей этого учебного заведения. Я передавал свои знания и навыки студентам, которые платили мне за это своей искренней привязанностью и уважением.
С большими переменами в стране случились перемены и в моей жизни, я потерял свою работу. Однако трудовую деятельность мне прекращать не хотелось. Не скрою, что не сразу, но все же мне удалось найти работу по специальности. Сейчас я по-прежнему преподаю, правда не в техникуме, а в профессионально-техническом училище. Оказалось, что немногие из молодых специалистов способны заниматься профессиональным обучением. Мой опыт оказался необходимым и для новой системы. Теперь я даже составляю учебные пособия для обучения нового поколения специалистов. Чтобы лучше понять западную модель образования я пошел на отчаянный шаг и сам стал студентом в свои не молодые годы. Мои однокурсники, студенты и просто друзья часто недоумевают, как я все успеваю. А я каждый раз напоминаю им о своем девизе «Никогда не унывай!».
Я считаю, что люди моего возраста должны передавать свои знания молодежи, быть им наставниками и советниками. Трудно найти такую работу, т.к. не все работодатели хотят, чтобы у них работали пожилые люди. А зря, ведь лучшего консультанта в любой сфере, чем человек с опытом не найти. Поэтому решение о таких рабочих местах должно быть принято на государственном уровне и внедрено в нашу систему.


NN
55 gadi, dzīvo Rīgā

Izlasīju mājas lapā publicētus dzīves stāstus, ļoti iespaidīgi. Taču ne visiem dzīve ir tik bezrūpīga un ne visiem smaida fortūna. Tādēļ es nolēmu pastāstīt par savu dzīves gaitu un ar to - par citu skatu uz pensionāru likteņiem.
Padomju laikā es strādāju par nodaļas vadītāju vienā no lielākām Latvijas rūpnīcām. Atnācu tur pēc augstskolas absolvēšanas kā jauns speciālists, ilgu laiku strādāju par meistara palīgu, pēc tam par meistaru un beidzot man izdevās iegūt vadošu amatu. Manā priekšniecībā bija ap 100 cilvēku, kurus vajadzēja organizēt, lai izpildītu ražošanas normas. Man patika mans darbs, jo pēc rakstura man piemīt līdera īpašības. Kolēģi uzskatīja, ka esmu laba priekšniece, viņi bieži sacīja: „Nu, tu esi piedzimusi par komandieri!” Nākotne solījās būt bezbēdīga...
Tomēr, līdz ar „perestrojku” viss strauji izmainījās. Izrādījās, ka mana rūpnīca kļuva par nevajadzīgu Latvijai un par kaitīgu apkārtējai videi (tā mums paskaidroja rūpnīcas slēgšanas iemeslus), cilvēki pamazām sāka zaudēt darbu, tajā skaitā arī es. Vienīgo atbalstu es saņēmu no meitas. Godīgi sakot, es pat nepamanīju, ka viņa ir izaugusi un ir kļuvusi par neatkarīgu. Darba dēļ man nebija laika ar viņu nodarboties un novērot viņas attīstību un izaugsmi.
Pašlaik mani mazbērni un mājsaimniecība aizvietoja man darbu. Taču tas mani neapmierina, jo es nevaru pilnība izpausties darbā pa māju. Un vēl man ir zināmā mērā kauns, ka mana meita ir spiesta nodrošināt manu iztiku. Es esmu speciālists ar lielu pieredzi vadībā, kurš visu mūžu ir pelnījis lielu naudu un spēja daudz ko atļauties. Tagad esmu atkarīga no meitas! Ļoti žēl, ka atrast darbu manā vecumā jau nav iespējams un ka darba dēvēji negrib ņemt vērā un izmantot manu darba bagāžu un kvalifikāciju.
Ar šo es nobeidzu savu dzīves stāstu, cerot, ka mūsu sabiedrība apzināsies, ka tā ir ne tikai mana privātā, bet gan mūsu kopīgā un sāpīgā problēma.


Стелла Стилве
54 года, живет и работает в Риге

Вот уже 11 лет я директор фирмы. Это просто смешно произносить, ведь когда работаешь "один дома" можно считать, что ты и уборщица, и менеджер, и бухгалтер ... Так получилось, когда моя доченька пошла во 2 класс, и стало ясно, что возникает много «телефононерешаемых» проблем, - надо побольше быть дома.
Как раз в это время вышел закон о небходимости аннотаций на латышском языке на всех товарах, и мое радостное «ничего не знание о полиграфии», дало творческий толчок. Позже я побывала на выставке полиграфической техники. Трудно было поверить, во что я полезла со своим маленьким принтером. Постепенно появились заказы, и я стала печатать до 500 тысяч черно-белых наклеечек в месяц. Сейчас количество заказов стало меньше, большинство текстов печатают за границей или здесь, в крупных типографиях. А между тем, дочка уже оканчивает школу, так что пора искать новую работу.
Полученное в свое время высшее техническое образование электромеханика обеспечило мне широкий кругозор. Я смогла поработать инженером в научно-исследовательском институте, зав. отдела информации, коммерческим директором, валютным брокером и даже заведующей кафе для 35 сотрудников.
В кафе мне нравилось, что меня называли не «повариха», а «хозяйка». Согласитесь, любой женщине приятно, когда приготовленная ею еда нравится. Это было в трудные годы перемен, и мы придумали шутку: "У многих женщин хобби стало профессией".
Работа в сфере информации привила интерес к «пионерской» работе, то есть к необходимости искать новые направления. Я решила освоить новую профессию и получить специальность инженера по технике безопасности. В связи с вступлением в ЕС многие требования меняются, и я надеюсь, что смогу найти работу по этой специальности. К сожалению, оказалось, что нельзя пройти переподготовку на Бирже труда. Я имею в виду, что на курсы посылают только безработных, а для этого обязательно полгода (а то и больше) нужно сидеть на шее налогоплательщиков. В общем курсы стояли 150 латов, я оплатила их, но с трудом. Неужели учитывая, что до пенсии мне нужно работать ещё 10 лет нельзя было бы расчитывать на помощь государства при получении актуальной профессии? Ведь ясно, что переподготовка необходима раз в 5-10 лет, и это дешевле, чем "вырастить" специалиста с нуля.
В настоящее время я с оптимизмом жду перемен и готова к энергичным поступкам.
Lapu ieteicams skatīt ar Mozilla Firefox 1.5 vai Internet Explorer 6, vai jaunākām versijām ar 1024 x 768 px ekrāna izšķirtspēju.
Designed and developed by Marshal Design and Boriss Zagrebins, 2006